28η Οκτωβρίου

Φέτος η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου έγινε από τα παιδιά της Γ’ και της Δ’ τάξης του σχολείου μας.

Η δομή της γιορτής μας ήταν τέτοια που αποτύπωσε την ιστορική γραμμή της εποχής σε μια προσπάθεια να αναδείξει τις συνθήκες πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Όλο το χρονικό πραγματοποιήθηκε μέσω αφηγήσεων, ποιημάτων, τραγουδιών και μικρών θεατρικών δρώμενων. Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της γιορτής μας.

Στο στολισμό της αίθουσας συνέβαλλαν καθοριστικά οι μαθητές της Στ τάξης που δημιούργησαν το χρονικό του πολέμου που παρουσιάζαμε σε μορφή κολάζ. Το υλικό αναρτήθηκε σε πίνακες και πλαισίωσε τη γιορτή μας δίνοντας μια επιπλέον αφορμή για ενημέρωση και προβληματισμό σχετικά με τα γεγονότα που εξελίχθηκαν τότε.