Θεατρικό παιχνίδι στη βιβλιοθήκη….

Την Πέμπτη 17 και την Παρασκευή 18 Μαρτίου, στη βιβλιοθήκη μας είχαμε επισκέψεις. Η ηθοποιός και θεατροπαιδαγωγός Έφη Καραγιάννη, κατόπιν προσκλήσεων, ήρθε στο σχολείο μας και επικοινώνησε με τα παιδιά, ζητήματα σχετικά με τα δικαιώματά τους, τους νόμους, τους κανόνες, τα αδικήματα και τις συνέπειες τους, την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και τον σχολικό εκφοβισμό. Όλες αυτές οι έννοιες προσεγγίστηκαν μέσα από ιστορίες των βιβλίων μας και βιώθηκαν ως παιχνίδια γεγονός που διασκέδασε τα παιδιά, αλλά ταυτόχρονα τα ώθησε να σκεφτούν και να προβληματιστούν. Τα βιβλία της βιβλιοθήκης μας, μετά την παρότρυνση της κ. Καραγιάννη, επιλέχθηκαν από πολλά παιδιά για δανεισμό. Ήταν δύο ιδιαίτερα ευχάριστες μέρες, οι οποίες διοργανώθηκαν από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας, με την συνεργασία του Σύλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, με κύριο στόχο της καλλιέργεια της αγάπης για τα βιβλία.